Komunikat KNF ws. funkcjonowania giełd i kantorów kryptowalut

Prosta spółka akcyjna. Dematerializacja i tokenizacja akcji spółek niepublicznych.
31 maja 2018
Blockchain na rynku kapitałowym
26 lipca 2018

Komunikat KNF ws. funkcjonowania giełd i kantorów kryptowalut

Komisja Nadzoru Finansowego wydała komunikat w sprawie funkcjonowania giełd i kantorów kryptowalut. Potwierdzono w nim, że obrót walutami wirtualnymi na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej jest legalny. Nie wyklucza to jednak obowiązku zapewnienia przez podmioty prowadzące działalność związaną z kryptowalutami pełnej zgodności z obowiązującymi przepisami prawnymi a także dbałości o bezpieczeństwo powierzonych środków. 

W komunikacie podkreślono, że dopuszczalność świadczenia usług na rynku kryptowalut może wiązać się koniecznością uzyskania stosownych zezwoleń lub dopełnienia szczególnych wymogów przewidzianych prawem. W razie wątpliwości co do zakresu zastosowania właściwych regulacji i stanowisk nadzorczych podmioty prowadzące działalność w obszarze FinTech mogą zgłosić się do powołanego przez Urząd KNF Programu Innovation Hub, w celu uzyskania informacji o obowiązujących przepisach prawnych, zasadach działania nadzoru, trybie uzyskania zezwolenia na prowadzenie określonego rodzaju działalności oraz dokumentach i wytycznych KNF.

Komunikat wydany przez KNF był rezultatem pierwszego spotkania grupy roboczej ds. Blockchain, które odbyło się w poniedziałek 4 czerwca. W obradach uczestniczyli członkowie międzyresortowego Zespołu roboczego ds. rozwoju innowacji finansowych (FinTech) a także podmioty reprezentujące branżę kryptowalut i technologii blockchain.

Głównym założeniem grupy roboczej ds. Blochchain jest współpraca w zakresie technicznych i prawnych aspektów technologii rozproszonych rejestrów (DLT), ze szczególnym uwzględnieniem tematyki walut wirtualnych, Initial Coin Offering, smart kontraktów a także funkcjonowania giełd i kantorów kryptowalutowych.

Efektem prac grupy roboczej ds. Blockchain ma być raport UKNF, który będzie mógł posłużyć za kanwę opracowania i wdrożenia odpowiednich regulacji prawnych dotyczący technologii DLT/Blockchain.

Pełna treść komunikatu dostępna jest tutaj.

Aleksandra Kopeć
Aleksandra Kopeć
Prawnik w Dziale Prawa Rynku Kapitałowego w kancelarii Sadkowski i Wspólnicy. Realizuje zadania z związane z obrotem instrumentami finansowymi, emisją papierów wartościowych oraz obsługą prawną funduszy inwestycyjnych. Posiada rozległą wiedzę w obszarze walut kryptograficznych. Do zakresu jej szczególnych zainteresowań zawodowych należą prawne aspekty wykorzystywania technologii blockchain. Zajmuje się także alternatywnymi sposobami pozyskiwania kapitału takimi jak Initial Coin Offering i crowdfunding.

2 Komentarze

  1. No to jestem ciekawy, jak to wszystko się ułoży 🙂 Jestem optymistą i wierzę, że się uda!

  2. KryptoPan pisze:

    Trochę za późno na takie ruchy. Mleko się wylało. Największa polska giełda już nie jest polska. Kilka innych albo nie istnieje albo również przeniosło się do normalnej jurysdykcji. Spoty propagandowe krążą. Kampania antykryptowalutowa trwa. Zwykły Kowalski wystraszony, w najlepszym razie zdezorientowany. Grubsi zawodnicy handlujący na większą skalę także poza Polską.

    Niełatwo będzie posprzątać ten bałagan. Spotkania grup roboczych, na których zajada się ciastka i pije kawę swoją drogą, a rzeczywiste działania rządu swoją.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *